Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca
58 265 šķirkļi
vai1
vai [vài] saiklis
1.šķīruma saiklis, sakārtojuma Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus, norādot, ka no minētajām varbūtībām iespējama tikai viena.
PiemēriRakstīt vārdus šķirti vai kopā.
1.1.formā: "vai nu – vai (arī)" Lieto, lai norādītu, ka no divām minētajām varbūtībām iespējama tikai viena.
PiemēriEksāmens būs vai nu fizikā, vai ķīmijā.
2.šķīruma saiklis, sakārtojuma; arī konstrukcijā: vārdu savienojums "vai nu - vai" vai vārdu savienojums "vai nu - vai arī" Saista salikta sakārtota teikuma daļas, norādot, ka iespējams tikai vienā daļā minētais.
PiemēriVai nu neesmu ko ņēmis vērā, vai arī esmu maldināts.
3.šķīruma saiklis, sakārtojuma Saista vienlīdzīgus palīgteikumus, norādot, ka iespējams tikai vienā palīgteikumā minētais.
PiemēriNeēst kartupeļus, kas kļūst zaļi vai kam izveidojušies dīgsti.
4.šķīruma saiklis, sakārtojuma; parasti konstrukcijā: vārdu savienojums "jeb vai" Saista ar partikulu "vai" ievadīta jautājuma teikuma neatkarīgas daļas, norādot, ka jautātājs šaubās par tajās minēto.
PiemēriVai izstāstīt visu tēvam, jeb vai labāk par to nerunāt?
4.1.Saista ar pakārtojuma saikli "vai" ievadītu palīgteikumu ar otru, norādot, ka iespējams tikai vienā palīgteikumā minētais.
PiemēriAiziet pārliecināties, vai durvis aizslēgtas jeb vai tās palikušas vaļā.
5.Saista salikta teikuma daļu ar teikuma priekšmeta vai papildinātāja palīgteikumu (konkretizējot arī šajā daļā minēto vietniekvārdu).
PiemēriVēl nav izlemts, vai hokejists tiks iekļauts izlasē.
6.konstrukcijā: vārdu savienojums "lai vai" vai vārdu savienojums "lai vai kā", vai vārdu savienojums "lai vai kur", vai vārdu savienojums "kaut vai" Saista salikta teikuma daļu ar pieļāvuma palīgteikumu.
PiemēriViņš ir vainīgs, lai vai kā cenšas taisnoties.
Cilme:No lībiešu voi.